Достапни линкови

Подршка за втор мандат на Жозе Мануел Баросо како претседател на ЕК


Земјите членки на Европската Унија денеска го подржаа Жозе Мануел Баросо да добие втор мандат како претседател на Европската Комисија. Шведскиот Премиер Фредрик Реинфелд изјави дека земјите членки на ЕУ „едногласно“ одлучиле да го номинираат Баросо. Одлуката е донесена по 48 часовен молк за време на кој ниту еден претставник не го оспорил предлогот Баросо да добие втор мандат.
XS
SM
MD
LG