Достапни линкови

Продолжува Самитот на Г-8


Лидерите на седумте индустриски најразвиени земји во светот и Русија, на Самитот во италијанскиот град Лаквила се согласија дека глобалната економска ситуација покажува знаци на стабилизација, но оти сеуште е рано да се укинат државните мерки за помош и стимулација. Тие изјавија дека ќе се заложат и индивидуално и колективно да ја вратат светската економија на стабилно ниво. Успеале да се договорат и за новите цели во борбата против глобалното затоплување. Најавено е дека на самитот членките на Г8 ќе разговараат и за проширување на групата.
XS
SM
MD
LG