Достапни линкови

Турција ја повика Кина да го прекине насилството


Турскиот министер за надворешни работи Ахмет Давутоглу денеска ја повика Кина да го прекине насилството во западниот дел на земјата, додека стотици Турци протестираа пред китнеските дипломатски мисии во Турција против убиствата на Ујгурите, пренесоа американските медиуми. Давутоглу посочи дека виновниците за убиствата и насилството во Кина треба да се исправат пред правдата.
XS
SM
MD
LG