Достапни линкови

Кинескиот претседател го откажа учеството на самитот на Г-8


Кинескиот претседател Ху Џинтао го откажа учеството на самитот на Групата 8 во Италија, поради меѓуетничките нереди во северо-западниот дел на Кина. Судирите меѓу ујгурите и хан кинези траат веќе неколку дена, а загинаа над 150 луѓе. Американскиот државен секретар Хилари Клинтон ги повика сите инволвирани страни на воздржаност.
XS
SM
MD
LG