Достапни линкови

ОН загрижени за состојбите во Кина


Високиот претставник за човекови права на обединетите нации Руперт Колвил изрази загриженост за бројот на жртви во протестите во Синџијанг во Кина. Колвил изјави дека високиот комесар на Обединетите нации е информиран за состојбата. Претставници на светската организација побараа спроведување истрага за саботните протести во земјата во кои загинаа 156 лица а 800 лица беа повредени.
XS
SM
MD
LG