Достапни линкови

Фреден: Важен е континуитетот во решавањето на спорот со името


Грција е членка на Европската унија, а Македонија не е. Светот не е фер, а најмалку фер е надворешната политика и меѓународните односи, изјави денеска амбасадорот на Шведска во Македонија Ларс Фреден на прес-конференција на која заедно со евроамбасадорот Ерван Фуере ги претставуваше приоритетите на шведското претседателство со Европската Унија. Фреден посочи дека важно е да се има континуитет во процесот за решавање на спорот со името. Евроамбасадорот Фуере апелираше до Владата и институциите двојно да ги зголемат своите напори пред новиот есенски извештај на Европската комисија за напредокот на Македонија
XS
SM
MD
LG