Достапни линкови

Федерер го освои Вимблдон


Швајцарскиот тенисер Роже Федерер е новиот освојувач на Вимблдон, откако во финалето го победи Енди Родик со 3:2 по сетови (5:7, 7:6, 7:6, 3:6 и 16:14). Федерер сега е најтрофеен тенисер во историјата со 15 гренд слем титули. Ова е негов шести трофеј на Вимблдон, во седмото финале. Во мешани двојки, пак, освојувачи на купот се Германката Ана Лена Гренфелд и Марк Ноулс од Бахамите, откако во финалето ги совладаа Кара Блек од Зимбабве и Индиецот Леандер Паес со 2:0 по сетови (7:5 и 6:3)
XS
SM
MD
LG