Достапни линкови

Зголемен бројот на настрадани во поплавите во Кина


Бројот на настрадани во поплавите во Кина се зголеми на 15 лица, објави новинската агенција „Зиуана“. До сега 500.000 кинези се евакуирани од централниот и јужниот дел на земјата. Обилните дождови предизвикаа поплави кои уништија 3600 домови и оштетија 103,400 хектари земјоделски поседи. Нивото на водата во областа Ронгшуи се искачило на два метри над земја
XS
SM
MD
LG