Достапни линкови

Северна Кореа лансирала шест ракети


Јужнокорејските власти соопштија дека Северна Кореа лансирала вкупно шест ракети. Јужнокорејски воени извори потврдуваат дека лансираните ракети се со краток дострел. Јапонските власти ги осудија постапките на Северна Кореа, нарекувајки ги „сериозен акт на провокација против соседните земји“. Јужнокорејската војска соопшти дека е подготвена да се спротистави на севернокорејски провокации и закани.
XS
SM
MD
LG