Достапни линкови

ЕУ упати остар протест до Иран


Европската унија денеска реши да ги повика амбасадорите на Иран во членките на Унијата во знак на протест поради затворањето на персоналот на британската амбасада во Техеран. Шефот на шведската дипломатија Карл Билд соопшти дека Британија предложила отповикување на сите евро амбасадори од Техеран, но оти Брисел се решил на постепено ескалирање на притисокот врз Иран. До овој потег дојде откако Советот на чуварите денеска соопшти дека на дел од уапсените ќе им биде судено за поврзаност со постизборните протести во Иран.
XS
SM
MD
LG