Достапни линкови

Јадранка Косор го добива мандатот за нов хрватски премиер


Денеска во Загреб се очекува Јадранка Косор од претседателот на Хрватска Стипе Месиќ да добие мандат за состав на новата влада на оваа земја. По ова Саборот би требало да води расправа и да го наименува новиот премиер и министрите. Хрватскиот Сабор синоќа ја прифати оставката на Иво Санадер. За неговата оставка гласаа 118 пратеници.
XS
SM
MD
LG