Достапни линкови

Јукиа Амано е нов претседател на Агенцијата за Атомска Енергија


Јапонскиот дипломат Јукиа Амано е избран за претседател на Меѓународната Агенција за Атомска Енергија, соопштија дипломатски извори од организацијата. Амано доби мнозинство од гласовите уште во првиот круг од гласањето. Мандатот на актуелниот директор на агенцијата Мохамед Ел Барадеи завршува во ноември.
XS
SM
MD
LG