Достапни линкови

Северна Кореа лансираше две ракети од краткок дострел


Северна Кореа лансираше две ракети од краткок дострел денеска, со што ги зголеми тензиите во регионот и стравувањата дека официјален Пјонгјанг ќе ги интензивира нуклеарните тестови како одговор на санкциите од Обединетите Наци. Јужнокорејските власти соопштија дека двете ракети биле ланситрани од источниот брег на Северна Кореа а нивната траекторија завршила на 100 метри во морето. Јужнокорејските медиуми јавија дека севернокорејските власти можеби ќе тестираат долгодострелни ракети за неколку дена.
XS
SM
MD
LG