Достапни линкови

Изреалските сили сториле воени злосторства, - Амнести Интернешнел


Амнести Интернешнел соопшти дека израелските сили убиле стотици палестински цивили и уништиле илјадници домови во Појасот Газа за време на офанзивата во почетокот на годинава, што претставува воено злосторство. Оваа организација го повика Израел да не користи артилерија во акциите во населени места. Амнести ги повика и милитантите на Хамас да престанат со ракетирањата врз изаелски цивили, кои исто така се сметаат за воени злосторства. Израел го отфрли извештајот на Амнести Интернешнел, оценувајки дека организацијата била манипулирана од Хамас.
XS
SM
MD
LG