Достапни линкови

Русија и Грузија нова рунда разговори


Преставници на Русија и Грузија денеска ке ја одржат втората рунда разговори за безбедноста додека истовремено се јавува за тензии во регионот. Состанокот се одржува во Женава ден по официјалното затворање на посматрачката мисија на ОБСЕ во Грузија која по војната набљудуваше во сепаратистичката Јужна Осетија. Од Абхазија исто така е во тек повлекувањето на посматрачите на Обединетите Нации. Русија одби да биде продолжен мандатот на двете мисии.
XS
SM
MD
LG