Достапни линкови

Белорусија не прогласи мораториум врз смртната казна


Властите во Белорусија продолжија да ги игнорираат меѓународните повици за мораториум на смртната казна. Амнести Интернешенел и Хелсиншкиот Комитет јавија дека еден 30 годишен маж е осуден на смрт на 29 јуни. Советот на Европа претходно гласаше на Белорускиот Парламент да му се даде специјален статус на гостин под услов Белорусија да прогласи мораториум на смртната казна.
XS
SM
MD
LG