Достапни линкови

Иран се уште ги подржува ирачките милитанти?


Врвниот командант на американските трупи во Ирак изјави дека Иран продолжува со подршка на ирачки милитанти. Генерал Реј Одиерно додаде дека Иран ги подржува милитантите со тоа што им обезбедува оружје. Американската војска соопшти дека шиитските милитанти, кои се подржани од Иран, и понатаму се закана за безбедноста и стабилноста во Ирак.
XS
SM
MD
LG