Достапни линкови

Демократската партија води на изборите во Албанија


Албанските изборни власти соопштоија дека Демократската партија на чело со актуелниот Премиер Сали Бериша води на парламентарните избори кои се одржаа во неделата. По преброени 80 отсто од гласовите, изборната комисија соопшти дека демократите добиле 46 отсто од гласовите, додека главните опозиционери, социјалистичката партија на чело со градоначалникот на Тирана Еди Рама добиле речиси 46 отсто од гласовите.
XS
SM
MD
LG