Достапни линкови

Во Техеран распоредени дополнителни полициски сили


Во Техеран, според новинските извештаи, биле распоредни дополнителни полициски сили откако Советот на чувари, највиското правно тело во Иран, потврди дека Махмуд Ахмадинеџад е претседател на земјата. Советот соопшти дека делумното пребројување на гласовите од изборите на 12 јуни покажало дека немало изборни неправилности како што обвинува другите претседателски кандидати. Американскиот државен секретар Хилари Клинтон изјави дека иранските власти и натаму ќе се соочуваат со противење во земјата.
XS
SM
MD
LG