Достапни линкови

Албанија во очекување на конечните резултати од изборите


Во Албанија денеска се очекуваат конечните резултати од парламентарните избори што се одржаа во неделата. Главната опозициска Социјалистичка партија на Еди Рама и владејачката Демократска партија на премиерот Сали Бериша разменија обвинувања за застрашување за време на гласањето. Западните посматрачи оценија дека и покрај некои нарушувања имало напредок во избирачкиот процес. Првичните резултати покажуваат дека во предност е Демократската партија на Бериша.
XS
SM
MD
LG