Достапни линкови

Потпишана пристапница на Косово во ММФ и Светска Банка


Претседателот на Косово Фатмир Сејдиу и премиерот Хашим Тачи во Вашингтон потпишаа пристапница за членство во Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) и во Светската Банка (СБ). Косово стана член на ММФ на почетокот на мај, а месецов и на СБ. За прием на Косово во двете меѓународни институции гласале поголем број од земјите, пред се оние кои ја признале независноста на Косово.
XS
SM
MD
LG