Достапни линкови

Мирен марш во Техеран


Околу 5000 граѓани денеска одржаа мирен марш на улиците на Техеран. Иранските власти дадоа дозвола за одржување на маршот. Граѓаните, следени од полицијата, му оддадоа почит на народниот херој Мохамед Бехешти кој загина во бомбашки напад во Исламската Револуција пред 28 години. Мирниот марш следи по протестите кои избиваа во изминативе две недели поради резултатите од претседателските избори кои во земјата се одржаа на 12 овој месец.

XS
SM
MD
LG