Достапни линкови

Чеченски бунтовници го нападнале ингушетскиот Претседател


Група чеченски бунтовници ја превзеде одговорноста за атентатот на претседателот на Ингушетија Јунис Бек Јевкуров, кој беше тешко ранет во бомбашки напад. Во соопштение објавено на интернет страницата kavkazcenter.com се наведува дека атентатот го организирал бунтовничкиот батаљон Ријадус Саликхин. Групата тврди дека дејствувала под наредба на лидерот на чеченските бунтовници Доку Умаров за кој се тврдеше дека бил убиен во руска воена операција во Мај.
XS
SM
MD
LG