Достапни линкови

Одбележување на Видовден во Косово


Србите денеска го одбележуваат верскиот и национален празник Видовден и 620 годишнината од Битката на Косово. Денешната посета на високи српски официјални претставници на Косово, според одлуката на косовските власти и на специјалниот претставник на ЕУ Питер Фејт, се третира како религиозна, а не политичка. „Прославата минува мирно и без инциденти“, изјави портпаролот на Косовската полиција Арбер Бека одбегнувајќи да каже колку полицајци се присутни на терен ширум земјата.
XS
SM
MD
LG