Достапни линкови

Хјуман Рајтс Воч: групата Басиј тепа ирански цивили


Меѓународната организација за човекови права Хјуман Рајтс Воч соопшти дека воената група Басиј во Иран упаѓа во домови и тепа цивили. Целта на акциите, како што смета меѓународната организација е спречување на ноќните средби против иранските власти. Хјуман Рајтс Воч исто така тврди дека иранските сили конфискуваат сателитски приемници, со цел да ги спречат граѓаните да гледаат странски програми.
XS
SM
MD
LG