Достапни линкови

Вашингтон ги пренаменува сретствата за Авганистан


Специјалниот пратеник на САД во Авганистан Ричард Холбрук изјави дека Вашингтон планира пренаменување на сретствата кои до сега се користеа за пронаоѓање и уништување на плантажи со афион. Наместо тоа, парите ќе се користат за стимулации на земјоделството. Холбрук, во изјава за новинската агенција „Асошиејтед Прес“, посочи дека сегашните операции за уништување на плантажите со афион ги бркаат фармерите во рацете на талибанците.
XS
SM
MD
LG