Достапни линкови

Oгнен дожд од нуклеарно оружје - нова закана од Северна Кореа


Северна Кореа денеска ја одбележа годишнината од конфликтот во земјата кој се одвиваше од 1950 до 1953 година. Во главниот град Пјонгјанг се одржаа масовни демонстрации на кои насобраните предупредуваа дека ќе настане „огнен дожд од нуклеарно оружје“ доколку САД ја нападне земјата. Севернокорејскиот дневен весник Родонг Синмун денеска ги обвини Јужна Кореа и САД дека провоцираат војна, додавајки дека „темни обласци на нуклеаљрна војна“ се појавуваат над Корејскиот полуостров.
XS
SM
MD
LG