Достапни линкови

Полицијата ги разби денешните протести во Иран


Полицијата во Иран ги растури денешните протести во Техеран со фрлање солзавец и стрелање во воздух. Денешниот судир на полицијата со стотици приврзаници на иранската опозиција следи по предупредувањето од Иранската револуционерна гарда, која соопшти дека ќе растури било какви улични протести во Техеран. Протестите против резултатите од претседателските избори во земјата беа прогласени за нелегални а иранската револуционерна гарда ги опиша немирите како „заговор против Иран“.
XS
SM
MD
LG