Достапни линкови

Неделава руско - американски преговори во Женева


Соединетите Американски Држави и Русија ќе одржат дводневни преговори неделава во Женева за обновување на спогодбата СТАРТ за намалување на нуклеарниот арсенал на двете земји. Русија соопшти дека е подготвена да го намали својот нуклеарен арсенал доколку САД се откаже од плановите за изградба на антиракетен штит во источна Европа. Постоечката билатерална спогодба престанува да важи во декември годинава.
XS
SM
MD
LG