Достапни линкови

Кинескиот Претседател во посета на Хрватска


Зајакнувањето на соработката со Хрватска и со другите балкански земји е важен дел од кинеската политика кон Европа, изјави денеска кинескиот Претседател Ху Џинтао, кој престојува во официјална посета на Хрватска. Станува збор за прва посета на шеф на кинеската држава на оваа балканска земја од прогласувањето на нејзината независност во 1991 година.
XS
SM
MD
LG