Достапни линкови

ЕУ самитот заврши - Во Ирска ке има нов референдум


Во Брисел заврши самитот на Европската Унија, на кој доминираа разговорите за гаранции на Ирска за да се убедат гласачите по втор пат да го ратификуваат Лисабонскиот договор. Според извештаите за ова прашање е постигнат договор. На самитот во Брисел беше подржано создавањето на европски систем на финансиска супервизија, како превенција од нова економска криза. Унијата го повика Иран да ги дозволи мирните протести против нерегуларностите на претседателските избори.
XS
SM
MD
LG