Достапни линкови

Ќе има втор референдум во Ирска за Лисабонскиот договор


Лидерите на Европската Унија, на самитот во Брисел, го подржаа создавањето на европски систем на финансиска супервизија, како превенција од нова економска криза, но му дадоа ограничени овластувања. Постигнат е договор и за одржување втор референдум во Ирска за Лисабонскиот Договор. Инаку, вчера лидерите едногласно му дадоа подршка на Жозе Мануел Баросо за уште еден мандат како претседател на Европската Комисија.
XS
SM
MD
LG