Достапни линкови

ОН загрижени за нелегални апсења во Иран


Високиот Кемесар на Обединетите Нации за човекови права Нави Пилаи соопшти дека е загрижен за зголемниот број апсење по спорните иранските претседателски избори. Пилаи изјави дека нелегалните акти на исламската полиција Басиџи и безбедносните сили можат да предизвикаат серозни нарушувања на безбедносната ситуација и дека на владата е да обезбеди заштита од нелегалните акции.
XS
SM
MD
LG