Достапни линкови

Египет планира да депортира шест чеченски ученици во Русија


Амнести Интернешнл соопшти дека Египет планира да депортира шест чеченски ученици во Русија, меѓу кои и синот на лидерот на чеченските бунтовници. Групата за човекови права смета дека депортираните ќе бидат малтретирани. Машкуд Абделаев , син на лидерот на бунтовниците Супјан Адулаев, заедно со уште пет други ученици беа упасени на 27 мај под сомнение дека се поврзани со Ал Каеда.
XS
SM
MD
LG