Достапни линкови

Сомнителна смрт на поранешен министер во Таџикистан


Властите во Таџикистан соопштија дека поранешниот министер за надворешни работи се самоубил со пиштол кога полицајци се обиделе да го уапсат во неговиот дом во Душанбе вчеравечер. Роднините на починатиот Махмаџанар Солихов, од друга страна, во изјава за Радио Слободна Европа, велат дека полицајците го убиле поранешниот мнинистер. Солихов беше обвинет за злоупотреба на службената должност во 2008 година.
XS
SM
MD
LG