Достапни линкови

Оружени судири во Сомалија- 13 загинати


Најмалку 13 лица се убиени во џамија во Сомалија, а напаѓачите досега не се познати, јавуваат странските агенции. Веста ја потврдило и Министерството за внатрешни работи и го осудило нападот. Претходно во главниот град на Сомалија во оружена борба меѓу владините сили и исламистичките бунтовници загинале 26 луѓе, меѓу кои и командантот на полицијата. Бунтовниците на 7 мај започнаа офанзива, на која властите одговорија. Од почетокот на немирите се загинати повеќе од 250 лица, а 122 илјади луѓе се иселиле од градот.
XS
SM
MD
LG