Достапни линкови

Советот за Безбедност денеска за Косово


Советот за безбедност на Обединетите Нации денеска ќе го разгледа најновиот извештај на генералниот секретар Бан Ки Мун за ситуацијата на Косово. Предвидено е обраќање на шефот на УНМИК Ламберто Заниер. Инаку, во извештајот се оценува дека безбедносната ситуација на Косово е релативно мирна и покрај загриженоста од инцидентите во северно Косово и барањата на властите на Приштина за повлекување на УНМИК.
XS
SM
MD
LG