Достапни линкови

Први локални избори во Косово


Претседателот на Косово Фатмир Сејдиу денеска ги најави првите локални избори во земјата, кои ќе се одржат во ноември годинава. Сејдиу додаде дека во Косово ќе се формираат и пет општини со мнозинско српско население. Србија, од друга страна, го одби меѓународниот план за формирање посебни српски општини во земјата. За сега не се знае дали во Косово ќе се гласа.
XS
SM
MD
LG