Достапни линкови

Во Техеран протести на приврзаниците на Мусави


Поддржувачите на поразениот ирански претседателски кандидат Мир Хосеин Мусави одржаа протести во Техеран против забраната на министерството за внтрешни работи за јавно собирање. На протестите им претходеа барања на Мусави за поништување на резултатите од изборите на 12-ти јуни, на кои Махмуд Ахмадинеџад беше реизбран на претседателската функција. Министерството за внатрешни работи оцени дека протестите на поддржувачите на Мусави се нелегални.
XS
SM
MD
LG