Достапни линкови

Македонското Собрание денеска нема да дискутира за името


Предлог-стратегијата за името поднесена од пратеникот Стојан Андов не беше ставена на дневниот ред на шеесеттата седница на македонското Собранние. Стратегијата за името претходно беше усогласена со пратениците и со министерот за надворешни работи Антонио Милошоски. Во петокот владејачката ВМРО-ДПМНЕ поднесе четири амандмани за измена и дополнување на документот. Денеска Предлог текстот не беше ставен на дневен ред на седницата и покрај тоа што беа прифатени забелешките на владеачката партија.
XS
SM
MD
LG