Достапни линкови

САД и ЕУ ја поздравуваат подготвеноста на Израел за Палестинска држава


Американската Бела Куќа и Европската унија ја поздравуваат подготвеноста на израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху да прифати формирање палестинска држава. Нетанјаху во синоќешниот говор изјави дека тоа ќе го стори под услов Палестинската држава да биде демилитаризирана и да му гарантира безбедност на Израел. Белата Куќа наведе дека Обама ќе соработува со двете страни во исполнувањето на преземените обрвски за мир во регионот.
XS
SM
MD
LG