Достапни линкови

Анкета: Израелците против нуклеарен Иран


Израелците се за бомбардирање на нуклеарните објекти на Иран доколку меѓународните преговори за итранската нуклеарна програма не успеат, покажаа резултатите од анкета на Универзитетот во Ерусалим. Повеќе од половина анкетирани израелци одговориле дека во случај на неуспех на дипломатијата, властите треба да го бомбардираат иранскиот нуклеарен реактор. Палестинските испитаници, од друга страна се со поделени мислења. Околу 43 отсто од запрашаните палестинци сметаат дека нуклеарен Иран би бил поволен за арапскиот свет, додека 33 отсто од испитаниците сметаат дека нуклеарната програма е лоша.
XS
SM
MD
LG