Достапни линкови

Германија и Франција загрижени за Иран


Германија и Франција изразија загриженост за состојбата во Иран. Францускиот Министер за надворешни работи Бернард Коучер потенцираше дека „бруталната репресија“ на опозицијата ја затвора вратата за дијалог. Германскиот Министер за надворешни работи Франк Валтер Стајнамаиер рече дека е крахот на Иран по победата на Ахмадинеџад е неприфатлив, додавајки дека германските власти внимателно ја следат состојбата во земјата. Инаку дел од странските медиуми во земјата се соочуваат со посериозни технички проблеми при емитување на програма од Иран.
XS
SM
MD
LG