Достапни линкови

Протести во Иран


Илјадници луѓе излегоа на улиците на Техеран во знак на протест на победата на Махмуд Ахмадинеџад на претседателските избори во Иран. Приврзаниците на противкандидатот на Ахмадинејџад, Мир Хосеин Мусави кој со освоени 9,3 милиони гласови гласови ги изгуби изборите, се бунат на изборни нерегуларности, барајки повторување на изборите. Инаку, Ахмадинеџад доби втор четиригодишен претседателски мандат, освојувајки 18,8 милиони гласови.
XS
SM
MD
LG