Достапни линкови

Ахмадинеџат победник на претседателските избори во ИранМахмуд Ахмадинеџат е победник на вчерашните претседателски избори во Иран. Според нецелосните податоци на Државната изборна комисија, Ахмадинеџат освоил 18,8 милиони гласови, додека неговиот против-кандидат, реформистот Мир Хосеин Мусави 9,3 милиони. Меѓутоа, Мусави оцени дека изборите биле нерегуларни и побара од врховниот верски лидер Али Хамнеи да интервенира и да го спречи кршењето на законот. Како што јавуваат агенциите, денеска во Техеран дошло до судири меѓу полицијата и подржувачите на Мусави.
XS
SM
MD
LG