Достапни линкови

Коњановски- Македонија со повеќе војници во Авганистан


Македонија ќе го зголеми учеството на силите во ИСАФ мисијата во Авганистан, со што сака да покаже дека е посветена кон полноправно членство во НАТО. Оваа порака министерот за одбрана Зоран Коњановски денеска треба да им ја пренесе на своите колеги од земјите членки на НАТО како и од земјите котрибутори во мисијата ИСАФ во Авганистан. Во Брисел денеска треба да заврши дводневната средба на министрите за одбрана на земјите од НАТО, на која се разгледува стратегијата за Авганистан, стратегијата за безбедност на Косово, како и напорите за трансформација на Алијансата.
XS
SM
MD
LG