Достапни линкови

Прогласена пандемија на свински грип


Светската здравствена организација прогласи пандемија на свинскиот грип. Организацијата го крена нивото на опасност на највисок шести степен на денешниот итен состанок во Женева. Заразата се шири и во земјите во Југоисточна Европа. Нови случаи на заразени со грипот тип А вчера беа регистрирани во Романија и Грција а Црногорските власти од денеска воведоа засилена санитарна контрола на сите гранични премини.
XS
SM
MD
LG