Достапни линкови

Експлозија на автомобил бомба уби 28 луѓе во Ирак


Властите од Ирак соопштија дека 28 луѓе загинале а 48 се ранети во експлозија на автомобил бомба во градот Батха во јужниот дел на земјата. Станува збор за доминантно шиитска област, во која претходно имаше судири меѓу ривалски шиитски фракции. Силите на САД ја префрлија одговорноста за безбедноста во овој дел на земјата на Ирачките сили во 2006 година.
XS
SM
MD
LG