Достапни линкови

Екс спикерот на молдавскиот Парламент замина од комунистичката партија


Поранешниот спикер во Парламентот на Молдавија Мариан Лупу денеска соопшти дека ја напушта комунистичката партија. Во изјава за Радио Слободна Европа Лупу појасни дека за сега нема намера да и` се придружи на опозицијата. На денешното собрание молдавскиот Парламент ја утврди структурата на техничката Влада на чело со Зинаида Грецеани, која ќе биде на власт до одржувањето на следните избори.
XS
SM
MD
LG