Достапни линкови

Либија и Италија продлабочување на односите


Либискиот лидер Моамер ел Гадафи денеска ја започна посетата на Италија на која се гледа како на доказ на затоплување на односите затегнаи долги години по окупацијата на Либија од 1911 – 1941година. Минатата година Италија се согласи да плати репарација од 5 милијарди долари, а Либија за возврат се согласи на контроверзен имиграционен договор.
XS
SM
MD
LG